Wydatki świąteczne – ile i na co?
Święta za pasem, a wraz z nimi nieubłaganie zbliżają się świąteczne wydatki. Z roku na rok obywatele naszego kraju wydają na organizację świąt coraz więcej. Jest to dobry prognostyk świadczący o tym, że przynajmniej część społeczeństwa życie na coraz lepszej stopie ekonomicznej. Jakie są główne kategorie świątecznych wydatków? Na co wydamy najwięcej, a z jakimi wydatkami będziemy się ograniczać?
Główne kategorie wydatków świątecznych
Co najbardziej kojarzy się ze świętami? Oczywiście choinka i leżące pod nią prezenty. To własnie upominki dla najbliższych dla wielu osób stanowią główną kategorię świątecznych wydatków. Koszty prezentów mogą być bardzo zróżnicowane, zależą przede wszystkim od tego dla ilu osób kupuje się podarki oraz od tego, co się kupuje. Drobne upominki nie zrujnują domowego budżetu, jednak gdy się chce kupić coś bardziej wartościowego, to o oszczędzaniu pieniędzy na świąteczne prezenty warto pomyśleć nawet kilka miesięcy wcześniej. Kolejna kategoria wydatków to jedzenie, które również generuje spore koszty. W polskiej tradycji utarło się, że na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście potraw. Przy takim stole gromadzi się cała rodzina, więc by starczyło dla każdego, to trzeba przygotować sporo jedzenia. Poza tym, w wydatkach świątecznych warto uwzględnić także różnego rodzaju ozdoby, choinkę czy odświętne ubranie.
Ile wydamy na święta?
Finanse to nieodłączny temat świątecznych rozmów. Według przeprowadzonych badań, statystyczna polska rodzina w okresie świątecznym na przygotowania oraz prezenty wyda około 1500 złotych. Kwoty te oczywiście będą zróżnicowane, niektórzy wydadzą więcej, inni zdecydowanie mniej – wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponuje konkretna rodzina. Szacuje się, że około połowa tej kwoty to wydatki na jedzenie, a reszta to prezenty oraz inne dodatki. Planując domowy budżet zawczasu warto do niego włączyć kategorię świątecznych wydatków, wówczas będzie czas na to aby zgromadzić odpowiednie oszczędności.
Jak nieco oszczędzić na świętach?
Nawet przy organizacji świątecznej kolacji warto pomyśleć o oszczędnościach. Wiele osób z własnego doświadczenia wie o tym, że po okresie świątecznym zostaje dużo jedzenia, które później niestety się marnuje. Dobrym sposobem na oszczędności jest ograniczenie się w zakupach produktów spożywczych. Reklamy co prawda zachęcają do tego by kupować jak najwięcej, warto jednak do kwestii zakupów na święta podejść z odpowiednią dawką rozsądku, tak by dla nikogo nie brakło, ale też by jedzenie się później nie zmarnowało.
Najnowsze komentarze