Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 6, 2021 in Biznes |

Biznes hotelowy – wymagający i dochodowy

Biznes hotelowy – wymagający i dochodowy

Prowadzenie hotelu bywa dochodowym biznesem, ale wymaga oczywiście więcej zachodu niż założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Musisz też mieć większe nakłady finansowe – bez tego niemożliwe będzie wyposażenie hotelowych pokoi i zaplecza gastronomicznego. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim hotelarstwo stanie się Twoim źródłem dochodu!

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – doskonała dla pensjonatu i hotelu!
Jeśli myślisz o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz wiedzieć, że wiele osób zakłada ją z członkami rodziny. Gdy członkowie rodziny faktycznie współpracują z Tobą i pomagają prowadzić biznes, wówczas nie jest to zły pomysł. Bardzo często jednak, osoby zakładające spółkę z członkami rodziny nie mają zamiaru współpracować, a członkowie rodziny służą im jedynie, jako tzw.: ,, słup “. Pójście tą drogą sprawia, że w rzeczywistości, wszystkie sprawy związane z prowadzeniem hotelu spadają na jedną osobę. W dalszej perspektywie takie przejęcie całości obowiązków na siebie, skutkuje małą efektywnością w zarządzaniu oraz prawdopodobnie spadkiem zysków lub nawet bankructwem. Jeżeli chcesz prowadzić hotel lub pensjonat, wybierz prawdziwych wspólników, którzy będą zaangażowani w prowadzenie firmy.

Koncesja na alkohol i zaplecze gastronomiczne – hotelarstwo to nie tylko miejsca noclegowe!

Gdy w hotelu nie ma możliwości spożywania posiłków, takie miejsce jest mało atrakcyjne z punktu widzenia klientów. Brak zaplecza gastronomicznego, sprawia, że stracisz część gości. Ominą Cię rodziny z dziećmi, którym zależy na wygodzie oraz pracownicy firm w delegacji. Być może Twój hotel lub pensjonat będzie mógł jedynie liczyć na osoby mniej zamożne, którym brak śniadania w hotelu nie robi różnicy. Jeżeli jednak na poważnie bierzesz pod uwagę biznes hotelarski, musisz postarać się o koncesję, wyposażenie kuchni i zatrudnienie kucharzy do przygotowywania posiłków. Czeka Cię dużo formalności, ale jeżeli chcesz zarabiać, innej drogi nie ma.

Opodatkowanie działalności – karta podatkowa

Usługi hotelarskie mogą być opodatkowane za pomocą karty podatkowej. Wówczas możemy liczyć ze zwolnienia z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Wysokość podatku dla przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej jest ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego i zależy od liczby mieszkańców w danej miejscowości.

Hotele – odpowiednie wymogi
Aby otworzyć hotel, muszą być spełnione warunki lokalowe. Standard pokoi, a tym samym prestiż hotelu zależy od wyposażenia pokoi. Decydując się na prowadzenie hotelu, możesz podnieść jego standard, również poprzez świadczenie usług salonu SPA, czy udostępnianie basenu. Jeśli marzy Ci się hotelowy biznes, będziesz prawdopodobnie, oprócz sporych nakładów finansowych, czy posiłkowania się kredytem, musiał skorzystać z pomocy doradców, księgowych i prawników – pomogą Ci w wyborze odpowiedniego opodatkowania, podpowiedzą, jak zabezpieczyć majątek i jakich formalności dopełnić, aby Twój biznes był prowadzony zgodnie z prawem.