Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 30, 2021 in Biznes |

Kto skorzysta na szkoleniach, a komu wystarczy tylko doświadczenie zawodowe?

Kto skorzysta na szkoleniach, a komu wystarczy tylko doświadczenie zawodowe?

O rozwoju osobistym powiedziano już tak wiele, że z pewnością w jakikolwiek sposób miałeś okazję zetknąć się z tym pojęciem. Faktem jest, że nie z każdego szkolenia warto korzystać i nie każdy coach jest skuteczny i potrafi Ci przekazać wiedzę, którą można wykorzystać. Jeśli zastanawiasz się, jak podnieść swoje kwalifikacje, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób podnosić swoją wartość na rynku pracy!

Nauka – nie tylko certyfikaty i świadectwa

Jeśli zastanawiasz się, czy certyfikaty są Ci do czegokolwiek potrzebne, to w niektórych przypadkach tak rzeczywiście jest. Jeśli działasz w sprzedaży lub usługach, Twoje doświadczenie i obecność na rynku mają często większe znaczenie niż najlepsze certyfikaty. Markę tworzysz wówczas na zupełnie innych zasadach, niż na przykład manager korporacji. Jeśli masz doświadczenie jesteś prawdopodobnie wiarygodnym partnerem biznesowym – nie musiałeś kończyć szkoły gastronomicznej, aby zostać najlepszym szefem kuchni lub do tego, aby prowadzić własną restaurację. Nie znaczy to oczywiście, że nie powinieneś śledzić trendów, wręcz przeciwnie. Gastronomia uwielbia nowinki, dlatego musisz podążać z duchem czasu ( chyba, że Twój bar z założenia specjalizuje się w daniach rodem z PRLu ). Wówczas wystarczy Ci nieraz szkolenie, które organizują dostawcy towarów – duże firmy zapraszają na szkolenia kucharzy i przy okazji promują swoje produkty.

Egzaminy – kiedy trzeba zdawać?

Aby zostać mistrzem w swoim zawodzie, powinieneś zdawać egzamin – czeladniczy i mistrzowski, ale tak jak było powiedziane powyżej, pracując w usługach i rzemiośle nie zawsze taki dokument jest potrzebny. Egzamin jest niezbędny zawodowym kierowcom, lub tym, którzy dzięki nowej kategorii na prowadzenie pojazdu, chcą lepiej zarabiać, specjalizując się w przewozie towarów lub osób. Egzamin jest również niezbędny po zakończeniu nauki w szkole policealnej, która przygotowuje do zawodu technika.

Z jakiego szkolenia możesz zrezygnować?

Nauka nowych, praktycznych umiejętności pozwala na nabranie rozpędu Twojej karierze zawodowej. Bywa jednak tak, że tuż po zakończonym kursie czujesz, że mimo uczestnictwa w wydarzeniu nic nie wyniosłeś pożytecznego ze spotkania. Bardzo prawdopodobne jest to, że kurs nie był interesujący lub prowadziła go niedoświadczona osoba. Zanim następnym razem weźmiesz udział w szkoleniu, popytaj znajomych, czy warto iść na takie wydarzenie, ale pamiętaj również, że każdy jest inny i jest na innym etapie rozwoju – coś, co oni uważają za mało przydatne, w Twoim wypadku może być skuteczne. Jeżeli jednak kurs ma dużo negatywnych opinii, daruj sobie i spróbuj poszukać czegoś innego. Często zdarza się, że to pracodawca wysyła Cię na szkolenie. Wówczas nie masz wyjścia i musisz uczestniczyć w spotkaniu. Gdy szkolenie jest po prostu słabe, spróbuj przynajmniej nawiązać przydatne biznesowo kontakty, lub zauważaj błędy i ćwicz krytyczne myślenie – taka nauka jest również na wagę złota!