Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 21, 2019 in Prawo |

O czym nie można zapomnieć przy budowie domu?

O czym nie można zapomnieć przy budowie domu?

Własny dom to z pewnością marzenie niejednej osoby. Co ciekawe, jest to marzenie całkiem realne – ceny mieszkań w największych miastach są w zasadzie porównywalne do kosztów wybudowania niezbyt dużego domku na jego obrzeżach. Jest to propozycja interesująca zwłaszcza dla osób, które cenią sobie prywatność, ciszę i spokój oraz dla takich, którym nie przeszkadza konieczność stania w korkach celem dojazdu do pracy. O czym należy pamiętać planując budowę domu?

Logistyczne przedsięwzięcie – nowoczesny budynek

Na uwadze mieć należy przede wszystkim to, że budowa domu to przede wszystkim ogromne logistyczne przedsięwzięcie. Należy się do niego odpowiednio przygotować między innymi zapoznając się wcześniej z wymogami prawnymi obowiązującymi przy budowie domu. Jeżeli jakieś czynności nie zostaną dopełnione w terminie, to może okazać się, że wygeneruje to zupełnie niepotrzebne dodatkowe koszty, a także przeciągnie budowę wymarzonych czterech kątów. Oczywiste wydaje się to, że aby rozpocząć budowę domu, to przede wszystkim potrzebny będzie odpowiedni teren, projekt nieruchomości oraz różnorodni wykonawcy. W dzisiejszych czasach już chyba nikt nie porywa się na to, aby własnoręcznie i całkowicie samodzielnie wybudować dom.

Co zrobić przed rozpoczęciem budowy?

Lista zadań, jakie czekają na każdego, kto planuje wybudowanie domu jest na prawdę długa. Całe przedsięwzięcie warto zacząć od sprawdzenia stanu prawnego działki na której ma docelowo stanąć nieruchomość. Warto także wgłębić się w zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, oczywiście o ile taki istnieje. Może okazać się, że w planach jest budowa centrum handlowego albo traktu komunikacyjnego, a nie każdy w takim sąsiedztwie chciałby mieszkać. Do rozpoczęcia budowy domu niezbędne będą także różnego rodzaju pozwolenia wystawiane przez stosowne urzędy. Konieczna będzie przykładowo decyzja o warunkach zabudowy, pozwolenie na budowę. Prawo dopuszcza dwa rozwiązania – można starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę czy też obowiązywać będzie samo zgłoszenie z projektem. Zanim jeszcze budowa na dobre ruszy, to warto podpisać umowy z wykonawcami. Najlepsi specjaliści mają mocno napięte terminy i może okazać się, że za pół roku znalezienie dobrego hydraulika na przysłowiowe wczoraj będzie graniczyło z cudem. Im lepiej cała budowa zostanie zaplanowana, tym sprawniej będzie przebiegała i tym mniejsze opóźnienia w jej realizacji mogą się zdarzyć. Warto zawczasu przygotować się na różne ewentualności, wówczas wszystko powinno przebiegnąć płynnie.