Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 1, 2021 in Biznes, Finanse |

Jak oszczędzać poza ZUS i płacić mniejsze podatki?

Jak oszczędzać poza ZUS i płacić mniejsze podatki?

Jeżeli pracujesz na etacie i masz umowę o pracę, Twój pracodawca odprowadza na Twoje konto w ZUS odpowiednie składki. Prawdopodobnie, dzięki temu będziesz mógł na po osiągnięciu wieku emerytalnego korzystać ze świadczeń. Niestety, przyszłość jest niepewna, a oficjalne dane na koniec roku 2020 z ZUSU mówią o tym, że obecnie nie starcza 100 składek od pracujących osób w wieku produkcyjnym, aby wypłacić 40 przeciętnych emerytur. Wobec takich faktów, być może powinieneś pomyśleć, w jaki inny sposób oszczędzać, aby Twoja praca nie szła na marne, a Ty żebyś mógł korzystać na starość w pełni ze zgromadzonego kapitału.

Emerytura poza ZUS – to Cię zainteresuje!

Lokaty w chwili obecnej nie mają racji bytu. Najpewniejszą inwestycją wydaje się wobec tego zakup złota. Nie musisz od razu kupować sztabek ( które często są Twoją własnością na papierze – posiadasz jedynie dokument potwierdzający nabycie ), ale możesz zaopatrzyć się w biżuterię. Cena złota w okresach zawirowań gospodarczych bywa różna, ale faktem jest, że stale rośnie. Gdy za kilkanaście lat będziesz chciał sprzedać swoją złotą biżuterię, z pewnością na tym zarobisz. Oprócz tego możesz też zwrócić swoją uwagę na inwestycję w grunty. I tak jak w przypadku złota, nie musisz kupować sztabek, żeby zabezpieczyć się na emeryturę, tak w przypadku ziemi, kieruj swoją uwagę na grunty rolnicze, leśne lub nieuzbrojone. Za kilka tysięcy złotych możesz nabyć całkiem atrakcyjną, niewielką działkę. Obserwuj sytuację i oszczędzaj – może zdarzyć się, że do wykupienia będą też grunty przyległe. Tym sposobem powiększysz swoją inwestycję. Miej również na uwadze, że jeśli nawet masz dobrze płatną pracę, podatki zabierają Ci część zarobku. Czasem korzystniej jest zrezygnować z etatu i założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której kapitał początkowy to kilka tysięcy złotych. Gdy na poważnie chcesz zacząć oszczędzać, powinieneś też unikać kredytów konsumpcyjnych – to prosta droga do tego, żebyś zawsze był na minusie.

Jak płacić mniejsze podatki?

Należysz do grona przedsiębiorców na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej? Musisz wobec tego wiedzieć, że JDG to bardzo niekorzystna opcja, szczególnie, kiedy mija okres małego ZUSu i zwolnień podatkowych. Pojedyncza działalność to orka na ugorze, dlatego większość takiej działalności kończy swój żywot w przeciągu dwóch lat od otwarcia. Jeśli nie chcesz dołączyć do grona przegranych, pomyśl o współpracy i zamknij działalność. Lepszą opcją jest założenie spółki, tak jak to było powiedziane powyżej. Każda działalność, która opiera się na faktycznej współpracy może być korzystna z biznes owego punktu widzenia. Gdy zakładasz spółkę, unikaj wchodzenia w działalność przy pomocy ,, słupów “, ale szukaj profesjonalnych wspólników. Pamiętaj również o zabezpieczeniu swojego majątku w razie niepowodzenia czy bankructwa. Rozdzielność majątkowa ze współmałżonkiem i przejrzysta księgowość to absolutna podstawa Twojego biznesu!