Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2021 in Biznes |

Fotowoltaika – dofinansowanie, oszczędności i specyfika urządzenia

Fotowoltaika – dofinansowanie, oszczędności i specyfika urządzenia

Wokół fotowoltaiki narosło wiele mitów – jest to instalacja mało praktyczna w naszym klimacie, droga w montażu i wymagająca w konserwacji. Jeśli nigdy nie widziałeś, w jaki sposób instaluje się fotowoltaikę i nie znasz nikogo, kto posiada taką instalację, łatwo Ci uwierzyć w niektóre nieprawdziwe informacje. Przeczytaj artykuł i dowiedz się z czym konkretnie wiąże się montaż paneli fotowoltaicznych i czy przynosi ona realne oszczędności

Fotowoltaika – czemu taka droga i gdzie szukać dofinansowania?

Ostateczna cena zakupu wraz z montażem paneli fotowoltaicznych zależy od ilości paneli oraz sposobu instalowania. Możesz fotowoltaikę umieścić na gruncie, pamiętając równocześnie o pewnych wymaganiach ( brak budynków zasłaniających panele, odpowiedni grunt oraz zapoznanie się z przyszłymi planami zagospodarowania – czy żaden budynek nie zasłoni w przyszłości Twojej instalacji ). Jeśli chcesz umieścić fotowoltaikę na dachu, powinieneś wybrać tą stronę dachu, która charakteryzuje się większą ekspozycją na światło słoneczne. Jeśli przeraża Cię koszt fotowoltaiki i cena jej montażu, powinieneś udać się do gminy. Gmina dysponuje środkami z Unii Europejskiej, która refunduje w dużej mierze zakup i montaż wszelkich instalacji proekologicznych, w tym fotowoltaiki.

Czy to się opłaca? Panele fotowoltaiczne o oszczędności!

Panele fotowoltaiczne, które instaluje się w Polsce są przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Fotowoltaika w Hiszpanii ma zupełnie inne parametry niż ta w Polsce, dlatego w naszej szerokości geograficznej możliwe jest produkowanie energii, nawet podczas zimy. Oczywistym jest, że z całą pewnością, podczas ciemnych pór roku nie uzyskasz takich efektów, jak latem, ale miej na uwadze, że montaż instalacji i tak Ci się opłaci. W ciągu dnia oraz podczas letnich miesięcy gromadzone są rezerwy, które z powodzeniem wykorzystasz w pochmurne dni lub w nocy, gdy brak jest słońca. Poza tym, urządzenie fotowoltaiczne pozwala Ci na uniezależnienie się od dostawców energii – kiedy z powodu burzy lub innych przyczyn, sieć nie będzie sprawna, Ty możesz korzystać ze swoich własnych zasobów i wykonywać tą samą pracę, co wcześniej, bez czekania aż dostawca naprawi uszkodzoną sieć.

Panele fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji – mit, który nie ma racji bytu! Dom i fotowoltaika

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie wymaga szczególnych prac konserwacyjnych! Właściciele takich urządzeń nie muszą stale doglądać swoich paneli. Ogniwa, które są częścią fotowoltaiki są niezwykle precyzyjnie wykonane z doskonałych materiałów, a ogniwa, o których mowa nie potrzebują częstszych przeglądów niż raz na kilka lat, chyba, że podczas instalowania nastąpi jakiś błąd. Do takich sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko – osoby, które zajmują się montażem są odpowiednio przeszkolone i mają zazwyczaj już doświadczenie w tej kwestii – dlatego możesz być pewny, że panele spełnią swoją rolę znakomicie! Montaż paneli daje Ci również swobodę i niezależność energetyczną, a także pozwala na oszczędzanie na rachunkach – każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien wziąć pod uwagę fotowoltaikę, tym bardziej, dopóki można liczyć na dopłaty!