Leasing dla przedsiębiorcy i konsumenta – na jakich zasadach?
Długoterminowe wynajęcie auta, czyli leasing jest możliwy po zawarciu umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą, a korzystającym z takiej formy wynajmu. Kiedy i czy w ogóle opłaca się wynajem samochodu oraz, czy można wykupić wypożyczone wcześniej auto? Przeczytaj poniższe informacje i zdecyduj sam, czy będzie to dla Ciebie przynosiło korzyści!
Rodzaje leasingu – konsumencki dla przedsiębiorcy?
Wynajęcie auta dla osoby prywatnej nie jest często spotykanym rozwiązaniem. Z leasingu korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy – takie pożyczone auto mogą wliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej lub spółki. Na wynajęcie auta na zasadach konsumenckich decydują się zazwyczaj osoby, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby kupić nowe, a nawet używane auto. Oczywiście rozsądniej byłoby się wstrzymać z zakupem i poczekać aż oszczędzimy wystarczająco dużo gotówki na wymarzony samochód. Bywa jednak tak, że posiadanie auta jest nagłą potrzebą i nie możemy bez niego funkcjonować. Wzięcie pojazdu w leasing przez osobę prywatną nie obciąża historii kredytowej i nie wpływa na nią w znaczący sposób. Ponadto, taka forma jest nieraz tańszą opcją niż zakup samochodu na raty. Wynajem pojazdu przez przedsiębiorcę jest częstą praktyką. Wyposażenie firmy w dużą liczbę aut, może przewyższać nieraz możliwości finansowe przedsiębiorcy, dlatego leasingowanie jest wówczas niezwykle pomocne – pozwala na rozwój firmy. Firma może wymieniać auta na nowsze modele oraz nie musi przejmować się serwisowaniem.
Firma ma kłopoty – czy leasing maszyn to dobry pomysł?
Wynajem nie zawsze dotyczy samochodów. Pod pojęciem leasingu zwrotnego, kryje się operacja, która pozwala zadłużonej firmie na zastrzyk gotówki. Jest to, co prawda działanie nieco ryzykowne, ale czasami jest ostatnią deską ratunku. Polega na tym, że firma, która posiada na własność środki trwałe, takie jak maszyny produkcyjne, czy urządzenia odsprzedaje je firmie leasingowej, a następnie bierze te same urządzenia na wynajem. Tym sposobem przedsiębiorstwo otrzymuje zastrzyk niezbędnej gotówki i dalej może korzystać z maszyn. Jednak bywa też i tak, że firma przestaje być wypłacalna, a comiesięczne raty za leasingowane maszyny przekracza możliwości finansowe przedsiębiorstwa. Niestety, wówczas przestaje ona być właścicielem tych urządzeń.
Finansowanie leasingu – gdzie szukać najlepszych firm?
Jeśli jako przedsiębiorcy chcemy skorzystać z takiej formy wynajmu aut, powinniśmy skorzystać z ofert, które wypadają najkorzystniej. Aby obliczyć, czy będzie nas stać na takie zobowiązanie, możemy skorzystać z kalkulatorów. Ponadto warto również wziąć pod uwagę ewentualny wykup leasingowanego auta. Zazwyczaj, po wygaśnięciu umowy możliwy jest zakup auta za wcześniej ustaloną kwotę. Jeśli samochód jest w dobrym stanie, a cena jest atrakcyjna, wówczas kupno może przynieść same korzyści. W momencie wykupu stajemy się pełnoprawnymi właścicielami pojazdu i nie obciążają nas dodatkowe koszty w postaci comiesięcznych rat leasingu.
Najnowsze komentarze