Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 30, 2020 in Inne |

Wybieramy materace

Wybieramy materace

Królestwo za sen, chciałby pewnie sparafrazować niewyspany człowiek po męczącej nocy. Akurat sen jest tą aktywnością, która jest nam niezbędna tak samo jak picie i jedzenie. Niedobory snu potrafią się negatywnie odbić na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Niewyspani stajemy się mniej efektywni i chętni do społecznego funkcjonowania. Wokół potrzeby snu rozwinęła się cała gałąź nauki i powiązanego z tym przemysłu. Rozwinęła się konkretna branża. Marketingowcy doskonale wiedzą, że współczesnemu człowiekowi nie jest wszystko jedno. Kiedyś wystarczyło przespać się na dowolnym kamieniu, teraz najważniejsza jest wygoda.

Stawiamy na materac

Zwykle kiedy nie możemy się wyspać, szukamy ukrytych chorób, specjalistycznej pomocy lekarskiej, wytchnienia w tabletce nasennej lub winimy atmosferę danego pomieszczenia. Materac przychodzi nam zazwyczaj na myśl dopiero wtedy, gdy już wykluczymy pozostałe opcje. Od właściwego doboru materaca zależy nasz komfort i wygoda. Zazwyczaj nie znamy się na tym sami, dlatego ważna jest pomoc odpowiedniego specjalisty. Odwiedzając dany sklep branżowy, możemy zadać sprzedawcy szereg nurtujących nas pytań, a ten pomoże nam dobrać to, czego potrzebujemy. Zwykle niezbędna jest dłuższa lub krótsza rozmowa, bo sprzedawca musi zbadać nasze potrzeby, a my musimy upewnić się, że nie wyrzucimy pieniędzy w błoto. Dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie danego materaca osobiście – w końcu będziemy na nim spali dłuższy czas i ważne, aby już na tym etapie zweryfikować przydatność oferowanego nam produktu.

Jakie chcemy materace?

Wybór jest trudny, a wstępna selekcja na początku niezwykle się przydaje. Różnego rodzaju materacy mogą być setki. Mogą być uniwersalne, lub dopasowane do konkretnego rozmiaru. Miękkie, twarde, przeznaczone dla osób prywatnych lub obiektów komercyjnych. Patrzymy na jakość wykonania i wygodę. Powierzchnia materaca powinna właściwie utrzymywać masę naszego ciała. Powinna również dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa. Odpowiedni dobór danego produktu musi uwzględniać wzrost i wagę danego użytkownika. Jeżeli dobierzemy zbyt twardy materac, nie zaznamy komfortu i nie będziemy dobrze spali. Takie mało elastyczne podłoża nie pozwalają na odpowiednie wygięcie się. Mogą powodować ucisk naczyń krwionośnych oraz cierpnięcie kończyn. Jeśli zmagamy się z miażdżycą lub chorobą wieńcową, lekarz może nam zabronić spać na takim podłożu. Również osoby starsze mogą nie znaleźć ukojenia. Chcielibyśmy uniknąć także trwałych skrzywień kręgosłupa, o co nietrudno przy nie dającym nam wytchnienia podłożu.

Materac zbyt miękki?

Uczucie zapadania się w głąb podłoża jest fantastyczne tylko w reklamach. W praktyce zbyt miękki materac może powodować znaczny dyskomfort. Od samych prób odpowiedniego wygrzebania się rano z łóżka, po chęć uzyskania jakiegokolwiek podparcia dla naszych lędźwi, aż do zwyrodnień kręgosłupa. Zbyt miękkie podłoże jest równie niekomfortowe, co te twarde. Dlatego wybierając miejsce do spania, powinniśmy mieć świadomość naszych własnych potrzeb i oczekiwań, jak również względów zdrowotnych.