Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 8, 2021 in Biznes, Prawo |

Rzecznik patentowy – czym się zajmuje?

Rzecznik patentowy – czym się zajmuje?

Rzecznik patentowy to osoba, która pomoże Ci w sprawach związanych z prawem własności przemysłowej, a także przy zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Prawo własności przemysłowej to zbiór spraw związanych ze znakiem towarowym, wszelkimi wynalazkami, wzorami użytkowymi, a także wzorami przemysłowymi.

Rzecznik patentowy staje się także pełnomocnikiem w postępowaniach, które zmierzają do uzyskania ochrony. Takie sprawy prowadzone są w polskim Urzędzie Patentowym, a także w Urzędzie Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej (tzw. EUIPO). Pomaga także we wszystkich sprawach sądowych, które zmierzają do egzekwowania uzyskanej ochrony.

To swoisty adwokat i radca prawny w zakresie własności przemysłowej, który zajmuje się także przygotowywaniem dokumentacji związanych ze zgłaszaniem wynalazków, znaków towarowych, wzorów przemysłowych i użytkowych. Klientami rzecznika do spraw patentów są zarówno spółki, działalności gospodarcze, jak i indywidualni twórcy czy przedsiębiorcy.

Rzecznik patentowy posiada prawnicze lub techniczne wykształcenie umożliwiające mu udzielania profesjonalnej pomocy w sprawach własności przemysłowej. Jego kompetencje przydają się zwłaszcza w dziedzinach związanych z wynalazkami, znakami towarowymi czy wzorami przemysłowymi.

Swoich klientów reprezentuje w postępowaniach przed Europejskim Urzędem do spraw Własności Intelektualnej (w skrócie EUIPO), który zajmuje się sprawami znaków unijnych i wzorów wspólnotowych, a także przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polski. Pomaga również we wszelkich postępowaniach sądowych, potrafi negocjować. Można też polegać na nim w sporządzaniu opinii prawnych i wymaganych analiz. Rzecznik patentowy wycenia znaki towarowe, a nawet pomaga odzyskać straconą domenę internetową lub uniemożliwić korzystania z niej osobom lub firmom nieuprawnionym do tego.

Z profesjonalnym rzecznikiem patentowym dobrze jest skontaktować się w każdej sprawie dotyczącej nazwy produktu lub firmy, znaku towarowego, logo, wynalazku, którego do tej pory nie było na rynku czy też projektów, których jesteś autorem, bądź pomysłodawcą.