Kasy fiskalne i terminale – dla jakiej działalności obowiązkowe?
Sprzedaż towarów i usług dla osób fizycznych wiąże się z obowiązkiem rejestrowania sprzedaży jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców, jeśli obroty na rzecz tychże osób fizycznych przekroczyły 20 000 zł. Limitem, o którym mowa nie są objęte nieruchomości, środki trwałe, wartości prawne i niematerialne. W wielu innych przypadkach kasy fiskalne nie są konieczne – sprawdź, kto jeszcze nie musi korzystać z kasy, a kogo ten obowiązek dotyczy!
Drukarki fiskalne i kasy – sprawdź, czy dotyczy to Ciebie!
Nie musisz posiadać kasy, ani drukarki, jeśli:
-Prowadzisz kancelarię notarialną.
-Oferujesz usługi telekomunikacyjne.
-Zajmujesz się oferowaniem usług ubezpieczeniowych i finansowych.
-Prowadzisz sprzedaż wysyłkową, ale tylko wtedy, gdy dostawa odbywa się za pośrednictwem poczty polskiej lub kurierem, a zapłata zostanie przekazana na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów wynikających z zapłaty wynika jednoznacznie jakiej czynności dotyczyła dostawa, można wyczytać z niej także dane nabywcy ( na czyją rzecz została dokonana ).
Kasy fiskalne – kogo dotyczy obowiązek posiadania i rejestrowania sprzedaży?
Przedsiębiorcy, którzy oferują usługi gastronomiczne, z zakresu doradztwa podatkowego, a także warsztaty motoryzacyjne, fryzjerzy i kosmetyczki, a także taksówkarze, muszą posiadać kasy fiskalne. Oprócz tego, przedsiębiorcy Ci mogą również korzystać z terminali płatniczych i o ile jeszcze kilka lat temu niemożliwe było zapłacenie za przejazd taksówką kartą płatniczą, o tyle dzisiaj, odkąd minął pewien czas od wprowadzenia obowiązku posiadania i rejestracji usługi przejazdu, taka forma jest dostępna we wszystkich korporacjach. Ci, którzy korzystają z blik, również zazwyczaj bez problemów mogą płacić w ten sposób, zarówno u kosmetyczki, fryzjera, czy w taksówce.
Kasy fiskalne online – czy obowiązkowe?
Od 2021 roku wprowadzenie kas fiskalnych online będzie obowiązywało wielu przedsiębiorców. Paragon nie będzie już drukowany, lecz zostanie on przesłany na numer telefonu podany przez klienta oraz jeśli kupujący wyrazi chęć – na adres poczty elektronicznej. Korzyści z wprowadzenia takiego rozwiązania są obopólne – klient ma stały dostęp do swoich paragonów, a co za tym idzie, nie musi szukać papierowych paragonów, aby na przykład zgłosić reklamację. Przedsiębiorca oszczędza na papierze i może w łatwiejszy sposób archiwizować dokumenty. Wszystko, co potrzebne jest do ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego oraz rozpatrywania reklamacji od klientów, znajduje się w opisanych plikach na komputerze. Terminale płatnicze, które powinny być kompatybilne z kasą fiskalną online są również nieodzownym elementem nowoczesnej sprzedaży. Obecnie, żadna sprzedaż usług lub towarów jest praktycznie niemożliwa, kiedy brakuje terminala, korzystających z tej formy płatności klientów jest coraz więcej i wbrew powszechnej opinii, bardzo dużą grupą osób, korzystających z kart płatniczych są seniorzy oraz osoby po sześćdziesiątym roku życia. Wprowadzenie kas online obejmie tych przedsiębiorców, którzy w związku ze swoją działalnością korzystali już wcześniej z kas fiskalnych oraz drukarek i terminali płatniczych, prowadząc rejestrację sprzedaży towarów lub usług.
Najnowsze komentarze