Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 1, 2020 in Biznes |

Czym się różni korektor od redaktora?

Czym się różni korektor od redaktora?

Działalność w Internecie wymaga ciągłej komunikacji z użytkownikami. Jeśli zarządza się stroną, na przykład oferującą do sprzedaży jakiś produkt, to koniecznie trzeba zamieścić do niego opis. Dotyczy to również bloga, gdzie regularnie zamieszcza się określone teksty. W takich sytuacjach szczególnie należy zwracać uwagę na podstawowe zasady gramatyki – dbać o odpowiedni styl i unikać błędów interpunkcyjnych oraz ortograficznych. Jeżeli osoba waha się i nie jest pewna czy opublikować dany artykuł na swojej witrynie, to warto skorzystać z usług firm zajmujących się profesjonalną korektą i redakcją tekstów.

ZA CO ODPOWIEDZIALNY JEST REDAKTOR?
Redaktor zajmuje się całością tekstu pod względem logicznym. Sprawdza czy napisane stwierdzenia i argumenty wzajemnie się nie wykluczają albo czy jakieś fragmenty artykułu nie są zbędne. Obecnie redakcja kojarzy się głównie z popularnymi portalami informacyjnymi czy szeregiem mediów. Pracują w nich też profesjonalni korektorzy.

ZA CO ODPOWIEDZIALNY JEST KOREKTOR?
Natomiast zadania korektora ograniczone są do poprawy błędów językowych. Korektor naprawia pomyłki ortograficzne i interpunkcyjne.

ZAWODOWE FIRMY REDAKCYJNE
Rozwój marketingu internetowego przyczynił się do powstawania ogromnej liczby platform chcących wypromować swoje usługi. Do tego potrzeba dobrze skonstruowanych tekstów, które odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu jakości przedsiębiorstwa. Przed oficjalną publikacją należy sprawdzić czy nie zawierają one błędów. Popyt na takie usługi sprawił, że zaczęto zakładać profesjonalne redakcje trudniące się analizą zlecanych artykułów. Oto przykłady spółek pracujące w tym zakresie:

1) Korekto. Profesjonalna korekta tekstów
W ofercie firma zapewnia poprawę m. in. ortografii, interpunkcji, stylistyki, fleksji, składni. Działa zarówno w sferze internetowej oraz zwykłej – naprawia błędy w czasopismach, książkach, pracach dyplomowych itd.

2) Słowa na Warsztat

Przedsiębiorstwo poprawia podstawowe błędy językowe, także w języku angielskim.

3) Zapanuj nad słowami

Działalność prowadzona przez Patrycję Bukowską. W ofercie proponowana jest redakcja i korekta tekstów. Właścicielka prowadzi również szkolenia z zakresu korekty tekstu oraz organizuje konsultacje w celu omówienia konkretnego materiału.

4) Texter

Firma prowadzi jednocześnie korektę i redakcję. Dodatkowo możliwa jest usługa transkrypcji nagrań.

5) Bez błędu. Redagowanie i korekta

W zakresie obowiązków znajduje się korekta, redakcja i adiustacja.

6) eKorekta24

Pracownicy redagują i poprawiają pojedyncze błędy m. in. w książkach, materiałach promocyjnych, listach motywacyjnych i CV. Formatują także prace naukowe zgodnie z wymaganiami uczelni.

7) Słowodaję
Spółka specjalizuje się w tworzeniu tekstów na zamówienie. Prowadzi też korektę przesłanych im materiałów. Działa w social mediach oferując prowadzenie firmowego fanpage’a.

8) Sago Media

Tutaj możliwe jest nie tylko skorzystanie z korekty i redakcji, ale również zlecenie prowadzenia firmowego bloga, napisania konkretnych artykułów czy transkrypcję nagrań.