Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 2, 2019 in Biznes |

Energia z ekologicznych źródeł

Energia z ekologicznych źródeł

Problemy środowiskowe są coraz częściej zauważane i to zarówno przez polityków jak i zwykłych obywateli. Nie da się ukryć, że powoli wyczerpują się naturalne złoża węgla, a ich wydobycie przestaje być opłacalne. W trosce o ochronę środowiska Unia Europejska wprowadza limity zanieczyszczeń powietrza i rekomenduje zwiększenie pozyskiwania energii z ekologicznych źródeł. Można w tym zakresie liczyć na dopłaty.

Fotowoltaika – co to takiego?

Panele fotowoltaiczne w powszechnym języku nazywane są panelami słonecznymi. Przy ich pomocy pozyskuje się energię właśnie z promieni słonecznych. Panele tego typu mają wszechstronne zastosowanie. Można je zamontować zarówno na budynkach użyteczności publicznej jak i na domach mieszkalnych. Nie dość, że ich instalacja zwraca się już po kilku latach użytkowania, to w dodatku można liczyć na dosyć wysokie dopłaty. Korzysta na tym również środowisko. Żywotność paneli słonecznych określana jest na mniej więcej pół wieku. Dla każdego, kto chce zainstalować u siebie panele słoneczne dostępny jest także atrakcyjny kredyt.

Jak montować panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne można zamontować bez przeszkód na dachu własnego domu. Im bardziej nasłonecznione jest miejsce ich montażu, tym wydajniej będą działały. Zaleca się, aby w celu maksymalnego wykorzystania paneli fotowoltaicznych zamontować je na południowej stronie dachu. Taki montaż pozwoli na zbieranie jak największej dawki promieni słonecznych, które następnie będą przekształcane w energię.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Powodów ku temu, by zainteresować się bliżej tematyką paneli słonecznych jest co najmniej kilka. W pierwszym rzędzie wskazać należy troskę o środowisko naturalne. Złoża tradycyjnych źródeł energii kurczą się coraz bardziej. Ich wydobycie jest mało ekonomiczne, przez co ceny energii pozyskiwanej tradycyjnymi metodami stale rosną i nie ma co się spodziewać aby ta tendencja się odwróciła. I w tym momencie pojawia się kolejna korzyść związana z fotowoltaiką, a mianowicie obniżone koszty energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego. Dobrze nasłoneczniona lokalizacja domu może sprawić, iż gospodarstwo domowe zaopatrzone w panele słoneczne może stać się niezależne od zewnętrznych źródeł dostarczania energii. Jednorazowa inwestycja, która może być sfinansowana z dopłat lub kredytów przyniesie w przyszłości ogromne oszczędności. Przy wytwarzaniu nadwyżki energii warto zainteresować się także programem prosumenckim, który jest coraz bardziej popularny.