Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 21, 2018 in Prawo |

Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości

Podjęcie decyzji o zakupie własnej nieruchomości jest zarówno bardzo emocjonujące, jak i niezwykle stresujące. Jest to bowiem dopiero pierwsza z wielu decyzji, które przyjdzie ci podjąć na drodze do ostatecznego sfinalizowania zakupu. Każda z tych decyzji może mieć natomiast bardzo istotny wpływ na twoje dalsze życie i jego komfort. Właśnie z tego powodu pamiętaj, że pośpiech nie jest w tym wypadku twoim najlepszym doradcą i postaw na dobry, szczegółowy plan. Na samym początku ustal jednak swój realny budżet, który możesz na zakup nieruchomości przeznaczyć. W dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę, na szczęście z pomocą przychodzą banki z dość szeroką ofertą kredytów hipotecznych. Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego lokalu sprawdź poszczególne oferty banków, umów się na spotkania z doradcami i dowiedz się jak wygląda twoja rzeczywista zdolność kredytowa. Obliczając budżet weź pod uwagę zarówno koszt samej nieruchomości, jak i remontu bądź wykończenia oraz zakup niezbędnych mebli czy sprzętów. Dopiero potem zacznij poszukiwania.

Rynek wtórny czy umowa z deweloperem?

Kolejna decyzją, jaką przyjdzie ci podjąć dotyczy tego, czy interesuje cię umowa z deweloperem i zakup lokalu z rynku pierwotnego, czy też kupno nieruchomości z rynku wtórnego, zwykle od poprzedniego właściciela. Oba te rozwiązania mają swoje dobre, jak i złe strony i powinieneś wziąć je pod uwagę przed podjęciem ostatecznej uwagi. Weź pod uwagę między innymi cenę (uwzględniając w to koszt wykończenia lokalu w stanie deweloperskim czy remontu mieszkania z drugiej ręki) oraz inne kwestie, także te związane z prawem (jak wygląda kwestia własności itp.).

Mieszkanie czy dom?

Bez względu na to, czy postawimy na nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego pozostaje jeszcze kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest odpowiadająca nam lokalizacja. Dla niektórych osób doskonałym rozwiązaniem będzie zamieszkanie w samym centrum miasta, inni zdecydowanie lepiej będą się czuli na jego obrzeżach. Ta decyzja zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji twoich i twojej rodziny. Poza lokalizacją musisz też zdecydować, czy wolisz zakup mieszkania, czy też kupno (a może nawet budowę) domu. Również te dwa rozwiązania mają swe plusy i minusy. Zalicza się do nich nie tylko cena i koszty utrzymania, ale także komfort życia. Wszystkie te rzeczy musisz wziąć pod uwagę i dopiero później wyruszać na poszukiwania wymarzonego lokalu.