Trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Zarobki są jednym z najważniejszych zagadnień w naszym codziennym życiu. To właśnie dzięki regularnej, stałej pracy i zarabianiu pieniędzy mamy możliwość godnego życia, rozwoju, założenia rodziny oraz spełniania własnych marzeń. Osoby dużo zarabiające imponują, są postrzegane jako te, którym się udało i które zawdzięczają to swojej ciężkiej pracy. Jednocześnie rozmowa o zarobkach czy pytanie o nie to wciąż bardzo kłopotliwy temat. Wielu z nas nie umie rozmawiać o pieniądzach lub wstydzi się tego. O ile w prywatnych rozmowach, możemy te kwestie zachować dla siebie o tyle pytanie o zarobki często pojawia się również w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jakiej udzielić wówczas odpowiedzi?
Na rozmowie kwalifikacyjnej – porady
Pytanie o zarobki jest jednym z najczęściej zadawanych w czasie rozmowy kwalifikacyjnej i procesu rekrutacyjnego. Wiele osób myśli, że to pytanie podchwytliwe, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Warto jednak wcześniej przygotować się i zastanowić nad odpowiedzią. Jak zawsze, należy pamiętać aby była ona uczciwa i szczera. Aplikując na konkretne stanowisko, należy dowiedzieć się wcześniej wszystkiego na temat systemu wynagrodzenia w danej firmie, udzielanych prowizji, premii czy nagród finansowych itp. Następnie wypadałoby porównać nasze oczekiwania finansowe do średnich zarobków na danym stanowisku i udzielić rekruterowi właśnie takiej uśrednionej odpowiedzi. Najgorszym rozwiązaniem jest odpowiadanie w sposób wymijający, niedokładny lub mruknięcie „nie wiem” ponieważ pokazuje to, że nie jesteśmy zaangażowani. Jeżeli nasze zarobki miałyby zaś być niższe niż oczekiwane, warto starannie uargumentować naszą odpowiedź i wytłumaczyć, dlaczego chcielibyśmy zarabiać więcej. Możemy odwołać się do zobowiązań finansowych, realnych potrzeb ale także własnego doświadczenia zawodowego i podkreślenia tego, co możemy zaoferować naszemu pracodawcy.
Odpowiednie umiejętności
Odpowiadając na pytanie jak dużo chcesz zarabiać powinniśmy nie tylko zapoznać się z przeciętnym wynagrodzeniem na danym stanowisku ale również zastanowić się czy rzeczywiście zrobiliśmy wystarczająco dużo aby zarabiać więcej albo uzyskać podwyżkę. Dobrego pracownika trudno zastąpić a więc jest lepiej wyceniany. Oprócz sumienności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków, należy pamiętać o ciągłym rozwoju, kształceniu się, poszerzaniu i zdobywaniu nowych umiejętności, nauce języków obcych, uczestniczeniu w szkoleniach. W kilku słowach: aby zarabiać więcej należy być dobrym w tym, co się robi.
Najnowsze komentarze