Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 2, 2020 in Biznes |

Drogi jak ślub

Drogi jak ślub

Chyba nie będzie zbyt dużej przesady w stwierdzeniu, że taniej można kupić nowy samochód, niż wziąć ślub. Wesele potrafi być bardzo drogie. Ale młoda para wychodzi z założenia, że to ten jeden, jedyny dzień w życiu, kiedy nie warto oszczędzać i przestaje liczyć koszty. A te potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. Ceny skaczą w górę w zależności od liczby gości, wymarzonej sukienki, ilości potraw na stole, czy luksusowej sali. No i odwieczny dylemat. Rzucić się samemu w wir przygotowań? Czy zlecić to komuś innemu i mieć problem z głowy?

Branża ślubna

Branża ślubna nie zna słowa „kryzys”. W takiej chwili rzadko kiedy myśli się o oszczędnościach. Zmienia się moda i wchodzą nowe trendy. Chcemy mieć takie samo wesele jak inni, a nawet lepsze. Sektor ślubny wykorzystuje polski zwyczaj „zastaw się, a postaw się”. Para młoda bierze kredyt, lub pomagają jej rodzice. A branża ślubna dzięki wzrastającym potrzebom i oczekiwaniom młodych prężnie się rozwija. Wciąż wyrastają nowe firmy, które rywalizują o klienta. Tylko że klienta nie zabraknie, bo młodzi wciąż „chcą się pokazać”. Rynek wart jest miliardy, a górna granica finansów właściwie nie istnieje. Ślub i wesele generują emocje, a te potrafią drogo się sprzedawać. Wokół całego przedsięwzięcia wyrosło tyle branż, że ciężko nawet je wszystkie policzyć.

Najważniejsza jest organizacja

Organizacyjnie ślub to wielkie przedsięwzięcie. Średni czas przygotowań zajmuje nawet dwa lata przed wyznaczoną datą uroczystości. Młoda para często nie chce sama się angażować i stać na baczność podczas całego wesela. Wolą, żeby nad organizacją całości czuwał wynajęty przez nich konsultant ślubny. Koszt takiej usługi się waha się zwykle między 5 a 10 tysięcy złotych. Nikt nie narzeka, bo weselne szczęście jest bezcenne. Poza organizacją wesela ważna jest również jego koordynacja. To konsultant ślubny ma zadbać, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Ma czuwać, żeby każdy element był dopasowany zgodnie z oczekiwaniami pary młodej. Nawet jeśli ma być skromnie, bez rozmachu, to młodzi chcą czuć się wyjątkowo. Uroczystość ma być rozplanowana w każdym aspekcie, ale nie przez nich samych. Oni sami wymagają tylko, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik i wszyscy mogli świetnie się bawić.

Ślub wart swojej ceny

Kiedyś śluby i wesela odbywały się tradycyjnie w domach, albo strażackich remizach. Te czasy dawno już minęły i sale ślubne przeżywają prawdziwe oblężenie. Jest ich zbyt mało, żeby mogły bez przeszkód świadczyć swe usługi. Śluby najczęściej odbywają się wiosną i latem, okres zimowy rzadziej bierze się pod uwagę. Ale nawet jeśli zyski są tylko sezonowe, to są na tyle duże, że biznes ślubny ma się dobrze i cały czas się rozwija. Tu dba się o nawet najmniejsze detale. Ważne są obrączki, suknie, garnitury, buty, kwiaty… Tak naprawdę każda profesja znajdzie tu swoje zajęcie. Usługi w ramach wesela często bywają znacznie droższe, niż te świadczone w innych okolicznościach. A wszystkie nowe trendy i nowe kontakty znajduje się zwykle na targach ślubnych, które nadają ton wszystkim przygotowaniom.