Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 20, 2020 in Prawo |

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

W dzisiejszym świecie już prawie każdy korzysta z Internetu. Jednak większość osób nie zastanawia się nad tym, jakie mogą być skutki zbyt nieroztropnego działania w sieci oraz jakie ryzyko się z tym wiąże.

Bezpieczeństwo korzystania z sieci – na czym polega?

Przede wszystkim najważniejszy jest dobry program antywirusowy, który skutecznie będzie wykrywał, zwalczał oraz usuwał wirusy komputerowe. Jest to coś, na czym zdecydowanie nie można oszczędzać. Następnie wszelkie konta należy zabezpieczyć silnym hasłem, to znaczy takim, które nie będzie łatwe do odgadnięcia przez inne osoby. Nie powinniśmy używać swojego imienia, nazwiska czy innych danych osobowych. Za to takie hasło powinno składać się z zarówno liczb, jak i liter małych oraz dużych, a także ze znaków specjalnych, którym jest na przykład wykrzyknik. Świetnym rozwiązaniem lepszego zabezpieczenia konta jest dwuetapowa weryfikacja, na przykład oprócz hasła wymagany jest również kod otrzymywany na telefon. Jest ona wykorzystywana na przykład przy płatnościach internetowych. Trzeba również pamiętać o tym, że jeżeli dostaniemy na skrzynkę mailową wiadomość z podejrzanym linkiem czy załącznikiem, to lepiej go nie otwierać, ponieważ możemy ściągnąć wirusa na urządzenie. Do tego warto zdać sobie sprawę z tego, że beztroskie dzielenie się wszystkim w Internecie wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ nigdy nie wiemy, kto ma dostęp do upublicznianych przez nas informacji. Dlatego warto ograniczyć takie działania do minimum. Jeśli dysponujemy wrażliwymi danymi, to do ich przesyłania warto wykorzystać komunikator, który szyfruje przesyłane wiadomości. Wtedy unikniemy przecieku danych, który może mieć olbrzymie konsekwencje. Trzeba być również ostrożnym przy zawieraniu znajomości internetowych, ponieważ nigdy nie wiemy, kto w rzeczywistości znajduje się po drugiej stronie. Jeśli dojdzie do propozycji spotkania, to powinno się ono odbyć w przestrzeni publicznej, a także należy powiedzieć komuś bliskiemu na temat swoich planów, aby w razie jakichś problemów mógł pomóc.

Co to jest RODO?

Jest to rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Zostało wydane przez Unię Europejską w celu doprowadzenia do pełnego uporządkowania prawa w ramach Unii i swobodnego przepływu danych osobowych. Zawiera ono przepisy o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Ma za zadanie pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej lepiej kontrolować ich dane osobowe oraz ograniczyć w firmach zbędną biurokrację, a także zaktualizować przepisy, by odpowiadały one na zagrożenia wynikające z użycia nowoczesnych technologi w przetwarzaniu danych osobowych. Rozporządzenie opiera się na siedmiu głównych zasadach przetwarzania danych osobowych. Są to zasady: rzetelności, zgodności z prawem i przejrzystości, ograniczenia celu, minimalizacji danych, prawidłowości, ograniczenia przechowywania, integralności i poufności, rozliczalności. Rozporządzenie to weszło w życie 25 maja 2018 roku.

Czym są polityki prywatności?

Są to dokumenty umieszczane w serwisach internetowych. Ich celem jest poinformowanie użytkowników o tym, jakie dane osobowe są o nich zbierane i w jaki sposób będą wykorzystywane. Innymi informacjami, które można znaleźć w takim dokumencie są: czy podane przez użytkownika dane będą przekazywane innym firmom, w jaki sposób właściciel tego serwisu internetowego będzie się kontaktował z użytkownikiem, w jaki sposób można dokonać zmian w danych osobowych użytkownika oraz w jaki sposób są zabezpieczane dane pobierane od użytkowników.
Bezpieczeństwo w sieci, czyli cyberbezpieczeństwo jest równie ważne jak bezpieczeństwo w życiu realnym. Warto więc je odpowiednio chronić.

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://nety.pl