Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 23, 2020 in Biznes |

Co musisz wiedzieć o szkoleniach SEP?

Co musisz wiedzieć o szkoleniach SEP?

Dawno minęły czasy, gdy podstawowa wiedza wyniesiona ze szkoły wystarczała do budowania swojej kariery zawodowej. Nie możemy już, jak nasi dziadkowie, pracować całe życie w obrębie jednego zakładu. Wraz z intensywnymi przemianami zaistniała ciągła potrzeba dostosowywania się do ciągłych przeobrażeń. Musimy być elastyczni, mobilni i gotowi na nieustanne zmiany. Wiedza zdobyta w szkole jest zaledwie podstawą, na której musimy ciągle budować coś nowego. Bo jeśli człowiek się nie rozwija, to się zaczyna cofać. A potem niezwykle trudno jest to nadrobić. Dlatego nasza wiedza wymaga uaktualnienia i bezustannego uzupełniania. Coraz częściej decydujemy się na zdobycie określonych umiejętności zawodowych w konkretnym zawodzie, żeby podnieść swoje kwalifikacje.

Kursy zawodowe

W Polsce brakuje specjalistów. Głównie dlatego, że przez długi czas dominowała narracja o konieczności skończenia studiów jako takich, bo było to uważane za bardziej prestiżowe. Likwidowane były też szkoły zawodowe. Dziś próbuje się powoli wracać do promowania konkretnych umiejętności. Często studia same w sobie nie dają już możliwości zdobycia lepiej płatnej pracy. Posiadanie konkretnego fachu w ręku wychodzi dużo korzystniej finansowo. Dlatego specjaliści w danej dziedzinie są tak mocno cenieni. Stolarz, zdun, elektryk, czy księgowa są w stanie bardzo dobrze zarobić. Dużym powodzeniem cieszą kursy kwalifikacyjne i doszkalające. Część jest bezpłatna i nie ma ograniczeń w tym, ile się szkoleń w życiu zrobi.

SEP

SEP to inaczej Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja pozarządowa, której zadaniem jest integrowanie środowiska elektryków polskiego pochodzenia z całego świata. Zrzesza ona inżynierów, techników i absolwentów dziedziny elektryki. Prowadzi również kursy, pozwalające odnowić już zdobytą wiedzę i uzupełnić ewentualne braki. Nie zapomina też o tych, którzy w tym zawodzie zechcą postawić pierwsze kroki. Żeby próbować uzyskać podobne uprawnienia, tak naprawdę wystarczy mieć wiedzę podstawową.

Szkolenia SEP

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, co pięć lat zachodzi konieczność odnawiania posiadanych uprawnień. Kursy te przeznaczone są dla osób powyżej osiemnastego roku życia, chcących realizować się na stanowiskach eksploatacji i dozoru. Jest to tym bardziej istotne, iż pracownicy SEP odpowiadają przede wszystkim za urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne przetwarzające energię elektryczną, jak również urządzenia przetwarzające i magazynujące paliwa gazowe. Wszelkie prowadzone prace dotyczą zatem zakresu obsługi, konserwacji, remontów, montażu, jak również kontroli. Na pracownikach ciąży ogromna odpowiedzialność z racji ryzyka związanego z działaniem systemów grzewczych.

Szkoleń nigdy nie za wiele

Pracodawca chętnie wysyła na podobne szkolenia. Woli, żeby pracownik miał konkretną wiedzę i umiał się znaleźć w danej sytuacji. Zdobywanie nowych uprawnień podnosi kwalifikacje zawodowe. Szlifowanie ich pozwala uniknąć przykrych wydarzeń, gdy niewyszkolony poprawnie pracownik popełnił błąd w sztuce.