Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 30, 2018 in Biznes |

Zadłużenie wciąż rośnie

Zadłużenie wciąż rośnie

Kredyt, obecnie produkt bardzo powszechny, wbrew pozorom łatwy do zdobycia. Wszędzie jesteśmy zarzucani hasłami o niskich ratach, wręcz zero procent.

Co można kupić na raty?

Poszukujesz wymarzonej kuchenki, lodówki, szafy, a może samochodu? Wiele produktów dostępnych na rynku pozwala wziąć kredyt praktycznie na wszystko. Chociażby zaczynając na nowym telefonie, a kończąc na ekogroszku do pieca. Jesteś zdziwiony? Ludzie biorą coraz więcej pożyczek. Sprzedaż ratalna jest bardzo powszechna.

Ogóle dane twierdzą, że akcję kredytową napędzają średnie kwoty kredytów.

Liczba nowo udzielanych kredytów i pożyczek jest stabilna lub rośnie w niskim tempie. Akcję kredytową napędzają coraz większe średnie kwoty kredytów.
Czy kredyt to korzystne rozwiązanie? Często dla wielu osób jest on nieunikniony, jednak dobrze wszyscy wiedzą, że pożyczając pieniądze z banku, czy biorąc sprzęt na raty wiele na nim tracimy. Dodatkowe odsetki dołączone do każdej raty zawyżają wartość zakupionego produktu. Ludzie wydłużają okres spłaty w celu comiesięcznej niższej raty. Często jest to strategia zapobiegawcza, przed ewentualnym podwinięciem się nogi w przyszłości, gdyby przypadkiem ktoś z domowników został bez źródła dochodu. Na pierwszy rzut oka bardzo dobrze to wygląda, jednak nieuwzględnione dochody podczas wyliczania zdolności kredytowej pozwalają na dużo wcześniejszą spłatę rat czy też zadłużenia w banku.
Sprzedaż ratalna prowadzona jest przez większość sklepów, zaczynając od zwykłych pojedynczych punktów, a kończąc na całych sieciach. Zapewne jak tak dalej pójdzie, w niedługim czasie będziemy robić duże zakupy spożywcze na raty. Wszystko da się zorganizować, tylko musi pojawić się ktoś pierwszy, kto podsunie pomysł. Ludzkie zdolności nie znają granic, często z jednej paranoi popadamy w drugą, często jeszcze większą. Bierzemy wszystko na raty, a w pewnym momencie suma wszystkich zobowiązań zaczyna przekraczać nasze możliwości finansowe. Jesteśmy coraz bardziej przytłoczeni, zaczynami się sami gubić w swoich opłatach, a to już niedaleka droga do pierwszego upadku jakim jest windykacja.

Windykacja

Wiele firm próbuje pomóc swoim klientów w walce z dłużnikami, w sposób zgodny z prawem usiłują odzyskać pieniądze. Wezwania do zapłaty, próba rozłożenia zadłużenia na raty, dojście do wspólnego porozumienia. Proste i łatwe, jednak nie wszyscy biorą tę opcję na poważnie. W przypadku braku rozwiązania sytuacji sprawa może trafić do sądu, a to już krok do działań komorniczych.
Zanim kiedykolwiek zdecydujemy się na jakieś raty warto wszystko dokładnie przeanalizować, by później nie czuć się pokrzywdzonym.