I ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ
Dawniej małżeństwo było niemalże głównym celem dla każdego człowieka. Młodzi ludzie byli nieustannie poddawani nie tyle presji, by znaleźć partnera na całe życie, co przymusowi poślubienia kogoś, często z góry narzuconego. W wielu przypadkach nie przypominało to zawarcia sakramentu, a raczej zawarcia umowy biznesowej, wzięcia polisy ubezpieczeniowej, czy poczynienia inwestycji na resztę życia. Nie da się ukryć, że dawało to pewnego rodzaju zabezpieczenie na nadchodzące lata oraz mogło świadczyć o zajmowanej pozycji społecznej. Właśnie przez to jeśli komuś nie udało się stanąć na ślubnym kobiercu, był on brany przez społeczeństwo pod lupę. W dzisiejszych czasach nie odczuwa się aż takiego nacisku, aby dążyć do założenia komuś obrączki na palec, choć wydaje się, że decyzje te są coraz łatwiejsze i często, jak się okazuje, pochopne.
„Na zawsze” skończyło się wcześniej niż oczekiwano.
Rozwód jeszcze nie tak dawno temu nie był częstym rozwiązaniem, szczególnie w Polsce. Miało na to wpływ oczywiście wiele czynników. Pierwszym z nich była religia, która niegdyś miała w życiu społeczeństwa o wiele więcej do powiedzenia niż obecnie. Rozwód był zjawiskiem zakazanym, dostępnym dla nielicznego grona, a w szczególności dla mężczyzn. Kobieta nie miała prawa odejść od męża, ani też jakiejś większej sposobności, by to zrobić. Kultura ukształtowała ją tak, by żyła pod dyktando męża i trzymała pieczę nad bezpieczeństwem ciepła ogniska domowego. Nie małe znaczenie miał fakt, że kobiety nie miały praktycznie żadnych praw oraz były finansowo uzależnione od swoich współmałżonków. Jednak w XXI wieku spotykamy się z tym na szczęście coraz rzadziej.
Wsparcie w walce. Centra pomocy
Kiedy już wiadomo, że rozwód jest nieuchronnym faktem pozostaje pytanie, co dalej? Pierwszym co przychodzi do głowy jest zasięgnięcie rady specjalisty jakim jest adwokat. Oczywiście nie jest to rozwiązanie obowiązkowe, ale jeśli sprawa będzie się toczyła lata, a często ma to miejsce w przypadku podziału majątku i praw opieki nad dzieckiem, jest to bardzo wskazane. Adwokaci posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności, które zaoszczędzą wielu niepotrzebnych nerwów, a także zadbają o procedury, o których można nie mieć pojęcia, a których wykonanie jest niezbędne. Skorzystanie z usług adwokata nie jest tanie, a im sprawa dłuższa tym generuje więcej kosztów. Jednak warto się zastanowić, czy nie jest to lepsze rozwiązanie, niż jeszcze więcej nieprzespanych nocy, nerwów i znajdowania rozwiązań na własną rękę, które nie dość, że mogą okazać się nieskuteczne to na dodatek mogą nieść za sobą dotkliwe konsekwencje. Należy pamiętać, że choć podejmowanie decyzji o rozwodzie jest coraz częstsze, niekoniecznie jest to jednoznaczne z tym, że stał się ten proces łatwiejszy.
Najnowsze komentarze