Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 9, 2021 in Prawo |

Ślub cywilny czy kościelny?

Ślub cywilny czy kościelny?

Tradycje się zmieniają – miłość się nie zmienia

Jeszcze kilka lat temu naturalną decyzją większości par było wzięcie ślubu kościelnego. Większość naszego społeczeństwa nie wyobraża sobie innego sposobu zawarcia związku małżeńskiego. To właśnie przysięga przed Bogiem dla wielu z nas oznacza najtrwalsze związanie dwóch osób. Jednak obecnie coraz częściej zakochani decydują się na zawarcie związku w urzędzie cywilnym. Szczególnie wśród osób młodych dominuje ta droga zawarcia związku małżeńskiego. Pod względem prawnym oba te wybory są sobie równe, różnica pojawia się jedynie pod względem religijnym i emocjonalnym. Istnieje jednak wiele czynników, które mają wpływ na decyzję pary młodej. Przedstawimy wam kilka z nich.

Ślub w celach urzędowych

Coraz więcej par uważa ślub oraz sam proceder zawarcia związku małżeńskiego jako niepotrzebną formalność. Jednak decydują się oni na ten krok ze względów prawnych – posiadanie potwierdzenia o zawarciu związku umożliwia nam bowiem wspólne podejmowanie decyzji w związku z wzięciem kredytu, uzyskiwanie informacji na temat stanu zdrowia drugiej osoby, a także wspólne zarządzanie majątkiem. Zawarcie ślubu cywilnego w tym przypadku jest ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. W ten sposób uzyskujemy takie same prawa jak w przypadku związku małżeńskiego zawartego przed ołtarzem.

Rozwiązanie ślubu

Aspektem, który podświadomie również brany jest pod uwagę przez młode osoby jest sposób na rozwiązanie związku małżeńskiego. Każdy z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że unieważnianie ślubu kościelnego możliwe jest tylko i wyłącznie w określonych przypadkach, z którymi w życiu codziennym rzadko mamy styczność. Dużo prostsze jest uzyskanie rozwodu na drodze sądowej, o co mogą wnosić pary po ślubie cywilnym. Małżeństwa zawarte przed ołtarzem pod względem prawnym również mogą zostać rozwiązane na drodze sądowej, jednak pod względem religijnym nadal będą one nierozerwalne. Pary takie zawsze będą żyły już w grzechu i nie będą miały możliwości rozpoczęcia formalnego związku z drugą osobą.