Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 12, 2019 in Biznes |

Technologia na miarę naszych czasów

Technologia na miarę naszych czasów

Jak powszechnie wiadomo, współcześnie najatrakcyjniejsze rozwiązania to rozwiązania szybkie, wydajne i skuteczne. Najlepiej jeśli dodatkowo przynoszą one oszczędności pieniężne oraz dbają o każdy najmniejszy szczegół. Przemysł XXI wieku doszedł do momentu, w którym tradycyjnie wykonywane metody zostają w zatrważającym tempie zastępowane przez nowoczesny system CNC, który nie dość, że już ma duży udział w pracach jakie wykonuje na rzecz różnych przedsiębiorstw, to tak naprawdę wciąż się rozwija i udowadnia, że jego możliwości i potencjał jest znacznie większy niż można by przypuszczać.

Pora odsłonić karty.

Czym właściwie jest CNC? Jest to pewien układ sterowania numerycznego, posiadający mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować. Pojęcia tego najczęściej używa się w kontekście obróbki materiałów przez urządzenia, zaprogramowane i sterowane przez komputer, jak np. prasa CNC. Zastosowanie tego systemu umożliwia wykonanie z największą precyzją małych, skomplikowanych elementów, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, a także o to by błędy, które przynoszą jedynie straty, były jak najmniejsze. Całość cechuje również bardzo wysoka powtarzalność, dlatego programując urządzenie raz, można uzyskać milion takich samych kopii. Jest to niemałe osiągnięcie, które przy konwencjonalnych sposobach ciężko byłoby uzyskać.

Przechodząc do części pierwszych.

Możemy na moment skupić się na prasie krawędziowej CNC. Po pierwsze służą one do gięcia arkuszy blachy, a odpowiednio zaprogramowane umożliwiają ich wyginanie pod dowolnym kątem oraz ich zagniatanie czy karbowanie. Oczywiście można wyróżnić kilka rodzajów takich krawędziarek: prasy hydrauliczne, prasy elektryczne, prasy pneumatyczne, prasy mechaniczne. Różnią się one między sobą parametrami takimi jak np. siła nacisku, szybkość, a przez to są przeznaczone do innych celów. Dzięki tak licznym możliwościom firmy, czy przedsiębiorstwa mogą dopasować maszynę do swoich potrzeb i oczekiwań. Uważa się, że krawędziarki są urządzeniami o bardzo dużym znaczeniu dla współczesnego przemysłu.

Czy to aby na pewno tańsze rozwiązanie?

Ceny prasy CNC wahają się w zależności od rodzaju maszyny, jej modelu, zabezpieczeń i wielu inny czynników. Starsze i niewielkie modele można kupić już za 20 tysięcy. Jednak są też urządzenia, których cena osiąga wartość przynajmniej kilkuset tysięcy złotych. Można, by pomyśleć, że to żadna oszczędność. Jednak należy pamiętać o zaletach, z którymi nie ma co polemizować. Oczywiście pewną kwotę pieniędzy trzeba zainwestować, jednak współcześnie przemysł nie byłby w stanie obyć się bez tego typu rozwiązania.