Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 16, 2019 in Biznes, Finanse |

Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11?

Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11?

Formularz PIT-11 to podstawowy dokument służący do wypełnienia rocznego zeznania podatkowego. Pracodawcy muszą przekazać ten dokument każdemu pracownikowi. Do kiedy zatem należy wysłać tę informację.

PIT-11 to informacja o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Stanowi on podstawowe źródło danych niezbędnych do sporządzenia zeznań rocznych. Jest on typową deklaracją składaną za pracowników, zleceniobiorców i inne osoby, za które zaliczki na podatek obliczał i pobierał płatnik, czyli zakład pracy albo zleceniodawca. Podatnik wypełniając zeznanie PIT-37, wykazuje kwoty z otrzymanego PIT-11 oraz wpisuje przysługujące mu ulgi i odliczenia.
W aktualnej wersji pit 11 aktywny jest dostępny na stronach internetowych. Oznaczenie wersji można znaleźć w prawym dolnym rogu formularza.
Warto zapamiętać, iż PIT -11 należy wysłać do 31 stycznia (piątek) do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Z kolei zaś do 28 lutego (piątek) pracownik powinien otrzymać PIT-11 w formie papierowej lub elektronicznej.
W niektórych przypadkach już po wpisaniu kwot z PIT -11 do zeznania rocznego możliwy jest zwrot nadpłaconego w trakcie roku podatku. Dzieje się tak ze względu na nierozliczaną przez płatników kwotę wolną od podatku, o którą przepisy prawa podatkowego pozwalają pomniejszyć podatek na etapie wypełniania rocznego zeznania.
Dodatkowo wysokość zwracanej kwoty można zwiększyć korzystając z ulgi na internet, dzieci oraz dokonując odliczeń przekazanych darowizn oraz wydatków na rehabilitację.