Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 30, 2020 in Inne |

Jak dobrze kupować samochody?

Jak dobrze kupować samochody?

Przeciętna kobieta na dźwięk słowa „motoryzacja”, od razu widzi się w luksusowym, ładnym aucie w kolorze dopasowanym do jej płaszcza i torebki. Albo raczej to dodatki próbuje dopasować do wymarzonego auta. Dla kobiecej części natury tajniki wnętrza samochodu stanowią nie lada wyzwanie. Widzę, że autko ładne, zgrabne i dobrze się je prowadzi. Ale o pomoc w kupnie proszę męską część rodziny, bo jednak nam trochę wiedzy technicznej brakuje. W ostateczności idę dla salonu samochodowego i… No właśnie!

Do czego potrzebny nam samochód?

Chcemy samochód. Wiemy, że nam potrzebny. Ale za tą potrzebą kryje się wiedza na temat różnych marek. Musimy wiedzieć, czego dokładnie szukamy. Każda marka ma swój salon samochodowy, to oczywiste. Nie musimy odwiedzać wszystkich po kolei, ale warto byłoby jednak zawęzić sobie pole poszukiwań. Powinnyśmy zdecydować, do czego będzie służył nam nowy nabytek. Czy wystarczy nam małe autko na drobne zakupy, czy trochę większe, które ma służyć całej rodzinie, z psem i kotami włącznie. Czy chcemy jeździć tylko po mieście, czy też przecierać nim dziewicze szlaki w głębokich lasach. Kupujemy nowy, czy stary? Samochody można znaleźć na każdą okazję, ale jak wybrać właściwie?

O czym trzeba wiedzieć?

Motoryzacja, to nie jest dziedzina łaskawa dla emocji. Decyzje trzeba podejmować na chłodno, z głową. I mimo wszystko przyda się wcześniejszy research. Bo nie ma nic gorszego, niż kupowanie w ciemno produktu za duże pieniądze, który nie spełnia potem naszych oczekiwań. Research jest potrzebny również, żeby ustalić warunki finansowe. Co nam po super samochodzie, skoro nas na niego nie stać? Wybierajmy mądrze, nie dając się zepchnąć z ustalonych zamierzeń. Sprawny sprzedawca będzie próbował wyciągnąć z nas najwięcej, ale czy różnego rodzaju nowinki techniczne są nam naprawdę do szczęścia potrzebne? Jeśli wiemy, że możemy się bez nich obejść, to po co przepłacać?

Koszta, koszta, koszta…

Możemy kupić za gotówkę, na kredyt, wziąć w leasing… Opcji jest wiele. Ważne, żeby przed wizytą w salonie określić, jakie warunki zakupu są możliwe i czy nam one odpowiadają. Jeśli nie jesteśmy pewni, nie musimy decydować tu i teraz. To od nas zależy, jak długo będziemy wybierać i czy wcześniejsze poszukiwania rozwieją wszystkie nasze wątpliwości. Wszystkie profesjonalne salony proponują jazdy próbne. Podczas takiej jazdy da się już określić, czy odpowiada nam sposób prowadzenia samochodu, czy jazda jest płynna i czy możemy „dobrze wyczuć” nasze potencjalnie nowe autko. Nie ignorujmy potrzeby przeprowadzenia jazdy próbnej, bo takie doświadczenie daje nam więcej niż jakakolwiek przeczytana wcześniej recenzja. Ewentualne wady i usterki lepiej sprawdzić zawczasu, bo po zakupie będzie za późno. Samochody po wyjeździe z salonu już tracą na wartości. Więc trzy metry za bramą samochód będzie już tańszy niż te pięć minut temu, kiedy go kupowaliśmy.

Warto przed zakupem pomyśleć o kosztach dalszej eksploatacji. Jeśli kupujemy samochód używany, musimy liczyć się z tym, że naprawa, okresowy przegląd i wymiana części mogą nas wpędzić w duże koszty. Warto sprawdzić wcześniej, jak drogo nas to wyjdzie, ile kosztuje ubezpieczenie. A kolor? Kolor tak naprawdę wybieramy na końcu.