Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 3, 2021 in Prawo |

Zadośćuczynienie – co warto wiedzieć.

Zadośćuczynienie – co warto wiedzieć.

Zadośćuczynienie jest świadczeniem przysługującym w razie szkód jakie poniosła osoba ale charakterze niemajątkowym. Co to znaczy? Więc chodzi o to że zadośćuczynienie nie jest odszkodowaniem. Odszkodowanie opiera się na cyfrach, czyli kosztach jakie musielibyśmy ponieść. Natomiast ta forma rekompensaty ma na celu złagodzić cierpienia fizyczne oraz psychiczne osoby po zdarzeniu. Do wyliczenia takiego świadczenia przedstawiamy inne problemy jakie pojawiły się w związku ze zdarzeniem oraz te które mogą pojawić się również w przyszłości.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy

Należy pamiętać że jeżeli ulegniemy wypadkowi, to oprócz starania się o odszkodowanie które ma na celu materialne usunięcie szkód czy pokrycie kosztów leczenia, to możemy złożyć wniosek o zadośćuczynienie z OC sprawcy – więcej tu: url. Jest to świadczenie przyznawane jednorazowo, więc warto wziąć pod uwagę wszystko co w związku z zaistniałą sytuacją zmieniło się w naszym życiu, oraz spróbować przewidzieć skutki jakie mogą mieć miejsce w przyszłości. Oczywiście jeżeli w późniejszym czasie wydarzy się coś czego nie mogliśmy przewidzieć (związanego z wypadkiem), to możemy w takiej szczególnej sytuacji złożyć wniosek ponownie. Jakie czynniki wpływają na wysokość zadośćuczynienia i co brać pod uwagę przygotowując dokumenty? Na pewno bardzo istotne dla ubezpieczyciela będą informacje takie jak:

  • długość i intensywność cierpienia fizycznego oraz psychicznego
  • stopień kalectwa
  • jaki powstał uszczerbek na zdrowiu
  • bezradność życiowa
  • trwałość lub czasowość uszczerbku
  • konieczność korzystania z pomocy innych

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Również w sytuacji gdy w wypadku zginie bliska dla nas osoba możemy ubiegać się o zadośćuczynienie. Oczywistym jest że żadne pieniądze nie zastąpią nam utraconej osoby, ale z pewnością pomogą uporać się z traumą jaka bez wątpienia pojawi się, ponieważ często w takiej sytuacji życie całkowicie ulega zmianie. W takim przypadku ubezpieczyciel przy podjęciu decyzji o wysokości rekompensaty weźmie pod uwagę:

  • cierpienie psychiczne spowodowane utratą bliskiej osoby
  • poczucie osamotnienia i bezradności
  • rolę jaką pełniła osoba zmarła w rodzinie
  • jaki wpływ ma śmierć osoby na członków rodziny

Zadośćuczynienie należy się każdemu najbliższemu członkowi rodziny, przy czym przepisy nie określają jasno kto powinien zostać uznany za takiego członka. Z zasady przyjmuje się że o rekompensatę za śmierć mogą również ubiegać się osoby nieformalnie związane ze zmarłym. Strata ukochanej osoby jest nie do wycenienia i w tak trudnym czasie nie jest łatwo myśleć o taki sprawach, więc pamiętajmy że są firmy które w sposób delikatny i sprawny mogą się tym zająć w naszym imieniu. Warto też przeczytać ten artykuł: url.