Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2019 in Finanse |

Na co może przydać się kredyt dla rolników?

Na co może przydać się kredyt dla rolników?

Wszelka działalność, niezależnie od tego czy rolnicza czy biznesowa, do tego aby móc się rozwijać potrzebuje odpowiedniego motoru napędowego. Nie ma co ukrywać, że ogromną rolę w tym względzie odgrywają odpowiednie fundusze. Oczywiście ciężko jest też sobie wyobrazić rozwój firmy czy gospodarstwa rolniczego bez udziału elementu jakim jest uzdolniony i wizjonerski człowiek, jednak nawet najbardziej uzdolniony człowiek bez pomocy gotówki niewiele będzie w stanie zdziałać. Cóż, z pustego to nawet przysłowiowy Salomon nie naleje. Do tego, by rozwinąć gospodarstwo rolne potrzebne są pieniądze i to niezależnie od tego czy gospodarstwo jest małe czy duże – bez pieniędzy ani rusz. Jakie dostępne są źródła finansowania inwestycji rolniczych?

Z czego można finansować inwestycje w gospodarstwie rolnym?

Możliwości finansowania inwestycji w gospodarstwie rolnym jest co najmniej kilka. Zasadniczo, to nie różnią się one praktycznie niczym jak inwestycje w rozwój firmy czy w rozwój osobisty. Źródłem finansowania takich działań mogą być osobiste oszczędności inwestora. Jednak w dzisiejszym świecie, nie każdy myśli o tym aby odkładać pieniądze na czarną godzinę, które by się mogły przydać w wypadku jakiś życiowych niepowodzeń, a co dopiero mówić o tym, że ktoś ma odłożone wolne środki na inwestycje, które jakby nie patrzeć – zawsze są obarczone jakimś ryzykiem. Nawet jeżeli takie środki finansowe się znajdą, to może się okazać, że jest ich zbyt mało – co wówczas? Istnieje jeszcze jeden sposób zdobycia gotówki na inwestycje w gospodarstwie rolniczym. Są to mianowicie pożyczki od rodziny i znajomych. Nie od dziś jednak wiadomo, że nic tak destruktywnie nie wpływa na relacje w rodzinie i w przyjaźni jak pieniądze. To właśnie opóźnienia w spłacie zaciągniętych zobowiązań są jedną z częstszych przyczyn waśni w rodzinie. Czy da się zdobyć dodatkowe pieniądze bez narażania na szwank relacji rodzinnych? Oczywiście że tak!

Kredyty rolnicze

Doskonałą alternatywą dla wymienionych wyżej propozycji jest kredyt rolniczy. Jest to specjalna oferta przygotowana przez banki, która jest skierowana bezpośrednio tylko i wyłącznie do tej grupy zawodowej. Na czym polega wyjątkowość tych produktów finansowych? Otóż udzielane są one na preferencyjnych warunkach. Chodzi między innymi o to, że można uzyskać dofinansowanie do spłaty oprocentowania zaciągniętego zobowiązania finansowego. Takiego wsparcia udziela między innymi Agencja do Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – o taki kredyt mogą starać się osoby prowadzące działalność rolniczą.