Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2021 in Finanse |

Do czego służy kalkulator kredytowy?

Do czego służy kalkulator kredytowy?

Jeżeli zastanawiasz się czy stać Cię na kredyt, musisz wziąć pod uwagę wiele elementów. Gdy starasz się o kredyt hipoteczny, musisz mieć odpowiedni wkład własny oraz perspektywy zawodowe, które pozwolą Ci nie tylko spłacać raty, ale i żyć na odpowiednim poziomie, tak, abyś nie musiał poświęcić wszystkiego na spłatę zobowiązań. Wszystkie instytucje finansowe, takie jak banki posiadają przelicznik kredytu. Kalkulator kredytowy, bo o nim mowa to niezbędne narzędzie, które posłuży Ci do zobrazowania, w jaki sposób będą kształtowały się Twoje raty. Zanim weźmiesz kredyt lub pożyczkę, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak wybrać najkorzystniejszy kredyt.

Kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Kiedy zastanawiasz się, czy wybrać kredyt ze stałym oprocentowaniem, czy ze zmiennym, musisz wiedzieć, że oba te rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Kredyt, którego raty są oprocentowane na niezmiennym poziomie daje Ci gwarancję, niejako ochrony przed zawirowaniami wokół stóp procentowych – bez względu na to, jaki poziom one osiągną, Ty płacisz stale tą samą kwotę raty dla banku. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na oprocentowanie zmienne, może zdarzyć się tak, że stopy procentowe będą na niskim poziomie – a Ty będziesz mógł w szybszym terminie spłacić swój kredyt. Jeśli stopy powędrują ku górze, kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zmienne oprocentowanie mogą stracić, a Ci którzy mają stałe oprocentowanie, oczywiście wychodzą na tym lepiej. Gdy stopy procentowe są niskie, na pozycji gorszej są osoby, które zdecydowały się na stałe raty – muszą płacić tyle samo, bez względu na stopy procentowe. Kiedy nie wiesz, co będzie dla Ciebie bardziej korzystne, powinieneś wziąć pod uwagę swoją sytuację oraz sytuację ekonomiczno-gospodarczą kraju. Niestety, nie da się przewidzieć wszystkiego i takie prognozowanie to czysta spekulacja. Większość osób wybiera stałe oprocentowanie, jako te które jest bezpieczniejsze.

Kalkulator kredytowy pomoże Ci dokonać wyboru!

Zanim złożysz wniosek o kredyt, możesz sprawdzić kilka ofert banków i dopiero wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Aby ułatwić sobie podejmowanie decyzji, powinieneś skorzystać z kalkulatora kredytowego – zobaczysz wówczas, czarno na białym, który bank ma lepszą ofertę, odpowiadającą Twoim możliwościom finansowym. Nie spiesz się z decyzją, czasem drobne różnice w ofertach mogą zaważyć na decyzji. Kalkulator jest podstawowym narzędziem, ale nie jest oczywiście jedynym wyznacznikiem tego, jaka oferta jest dla Ciebie najbardziej opłacalna i osiągalna. Pamiętaj także, żebyś w momencie brania kredytu miał jak największy wkład własny. Dzięki temu Twoje comiesięczne raty będą mniejsze, a Ty będziesz mógł szybciej spłacić, na przykład hipotekę. Jeśli bank wymaga od klientów minimalną sumę wkładu własnego, miej przygotowaną znacznie większą kwotę niż minimum – w razie utraty pracy, czy innych wypadków losowych, szansa na to, że zostaniesz bankrutem jest mniejsza niż w przypadku, gdy Twój wkład własny to zaledwie minimum tego, co wymaga bank.