Jak i dlaczego podróżujemy?
Ludzie od zawsze lubili podróżować. Czy to w jakimś konkretnym kierunku, czy po prostu – żeby zobaczyć kawałek świata. Dzięki temu zawdzięczamy przodkom znajomość praktycznie całej kuli ziemskiej. Od starożytności zwiedzano także poszczególne tereny. Wystarczy przytoczyć przykład Imperium Rzymskiego, które rozciągało się od Afryki Północnej aż do terenów Wielkiej Brytanii. Dostojnicy dworu cesarza udawali się w poszczególne miejsca nie tylko w celach służbowych, ale także rekreacyjnych. Jak zmieniało się podróżowanie, a razem z nim jak zmieniał się świat?
TURYSTYKA KULTURALNA I TURYSTYKA KOMERCYJNA
Podróż do wymarzonego miejsca jest często połączona z wypoczynkiem. Można podróżować w pojedynkę albo grupowo. Od XIX wieku, kiedy to Thomas Cook założył pierwsze biuro podróży, popularność zyskała ta druga opcja. Wyjazd w pojedynkę do wybranej destynacji jest zazwyczaj podróżą sentymentalną, turysta chcę przede wszystkim przeżyć wrażenia duchowe. Można tu przywołać Zbigniewa Herberta, który wyjechał w latach 60-tych do Francji i Włoch podziwiać dokonania architektury i kultury antycznej. Swoje przemyślenia wydał w zbiorze esejów „Barbarzyńca w ogrodzie”. Z kolei turystyka komercyjna jest charakterystyczna dla drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Masowe grupy turystów podróżują do najsłynniejszych budowli i miejsc na świecie, nierzadko w ogóle nie przestrzegając tamtejszych zasad. Nie zważają na środowisko naturalne i zostawiają po sobie dużo śmieci. Wenecja jest tego dobrym przykładem.
TURYSTYKA SŁUŻBOWA?
Globalizacja oraz lepsza komunikacja między ośrodkami przyniosły konieczność przemieszczania się pracowników różnych firm. Komiwojażer nie podróżuje w celach wypoczynkowych, każdy konkretny wyjazd odbywa się służbowo. Dlatego ciężko mówić w ogóle tutaj o turystyce. Chociaż taka osoba jednocześnie odwiedza różne przestrzenie i w wolnym czasie poznaje ich kulturę.
REKREACYJNIE I SŁUŻBOWO
Te podróże, choć odbywają się w odmiennych celach, to łączy je jedna rzecz – walizka. Człowiek nigdy nie wybiera się na dłuższy okres czasu bez potrzebnych rzeczy. W poprzednich wiekach, majętna osoba brała prawie cały swój dobytek. Jednak wielość środków transportu (samochód osobowy, autobus, pociąg, samolot) i sam czas podróży, sprawiły że bagaż stał się mniejszy. Pakowane są zwykle ubrania na przewidywalną ilość dni, artykuły higieniczne i akcesoria. Kiedy osoba wyjeżdża w celach służbowych, to pakowane są też sprzęty elektroniczne oraz dokumenty niezbędne do wypełnienia zadania. Obecnie na runku dostępnych jest ogromna liczba walizek z różnych materiałów, o innym rozmiarze czy budowie.
RODZAJE WALIZEK
ROZMIAR – w sprzedaży można spotkać zestawy walizek w rozmiarze od najmniejszej do największej. Warto jednak zdecydować się na jedną, która będzie dobrze dobrana do długości podróży.
DODATKOWE ELEMENTY – czyli kółka. Ułatwiają przemieszczanie się, także powinno się mieć to na uwadze przy zakupie.
MATERIAŁ – wyróżniają się walizki twarde i miękkie. Te pierwsze sprawdzają się przy częstych podróżach np. samolotem. Natomiast drugie spokojnie nadadzą się do transportu w samochodzie czy pociągu.
Najnowsze komentarze