Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 15, 2021 in Biznes |

Jak wykorzystać zasady sun tzu?

Jak wykorzystać zasady sun tzu?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi decyduje się na otworzenie firmy. Niektórzy wolą jednoosobową działalność a jeszcze inni pragną zatrudniać i zarządzać innymi ludźmi. Dlatego też decydują się na zatrudnienie pracowników. Jednak czy wszyscy nadają się na osoby, które potrafią zarządzać personelem? Niestety nie. A to jest ważne, jeśli chcemy aby nasze przedsiębiorstwo bardzo dobrze funkcjonowało. Warto wspomnieć, że każdy kraj ma inny sposób na zarządzanie firmą i personelem. To zależy od kultury w jakiej się znajdują. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czytelnikom czym są zasady Sun Tzu i jakie jest wykorzystanie zasad sun tzu w biznesie – działalność gospodarcza – jak działać.

Jakie są zasady sun tzu?

Zanim przejdziemy do omawiania zasad sun tzu i omówieniu jak wykorzystać je w swoim biznesie to warto najpierw przedstawić skąd się one w ogóle wzięły i kto je stworzył.
Dla osób, które jeszcze nigdy przedtem nie słyszały o takiej nazwie to trzeba wspomnieć, iż nazwa pochodzi od Sun Tzu czyli chińskiego generała, który był też filozofem.
Trzeba zaznaczyć, iż obecnie książka z tymi zasadami jest stosowana przez różnych zarządców w korporacyjnym biznesie. Na podstawie tej książki bardzo dużo firm opiera swoje zarządzanie. Jest także pomocna kobietom, które chciały by zaistnieć w biznesie i wygrać ten biznesowy bój z mężczyznami. Tak więc, aby w ogóle Przedsiębiorstwo zaczęło dobrze działać musi być zaufanie między kierownikami, zarządcami a zwykłymi pracownikami. Kierownicy muszą być pewni swoich pracowników. Inaczej to konkurencja wygra i odniesie sukces na rynku. A nie o to chodzi. Ponadto zasady Sun Tzu mówią, że sens działań wojennych kręci się wokół strategii. Również tą myśl można wykorzystać w biznesie. Strategia zarządzania jest ważna. Trzeba określić cele, które muszą być realizowane punkt po punkcie. Tak jest w każdej firmie. Każda firma powinna wprowadzić takie zasady. W końcu każdy chce odnieść sukces na rynku i być lepszy od konkurencji. No i osiągać większe zyski. Aby dobrze zarządzać przedsiębiorstwem musimy działać także według poniższych zasad:
• planowanie,
• organizowanie,
• przewodzenie,
• kontrolowanie.

Jakie są zasady Sun Tzu:
„1. Dyskredytujcie wszystko co dobre w kraju przeciwnika.
2. Wciągajcie przedstawicieli warstw rządzących przeciwnika w przestępcze przedsięwzięcia.
3. Podrywajcie ich (nieprzyjaciół) dobre imię. I w odpowiednim momencie rzućcie ich na pastwę pogardy rodaków.
4. Korzystajcie ze współpracy istot najpodlejszych I najbardziej odrażających.
5. Dezorganizujcie wszelkimi sposobami działalność rządu przeciwnika.
6. Zasiewajcie waśnie i niezgodę między obywatelami wrogiego kraju.
7. Buntujcie młodych przeciwko starym.
8. Ośmieszajcie tradycje waszych przeciwników.
9. Wszelkimi siłami wprowadzajcie zamieszanie na zapleczu, w zaopatrzeniu i wśród wojsk wroga.
10. Osłabiajcie wolę walki nieprzyjacielskich żołnierzy za pomocą zmysłowych piosenek I muzyki.
11. Podeślijcie im (nieprzyjaciołom) nierządnice, żeby dokończyły dzieła zniszczenia.
12. Nie szczędźcie obietnic i podarunków, żeby zdobyć wiadomości. Nie żałujcie pieniędzy, bo pieniądz w ten sposób wydany zwróci się stu krotnie.
13. Infiltrujcie wszędzie swoich szpiegów.”

Podsumowując niniejszy artykuł warto jest wykorzystać powyższe zasady. Wiadomo, że każda firma odniesie sukces tylko wtedy gdy jest dobrze zarządzana. A dobrze zarządzana jest wtedy, gdy pracownicy mają do siebie pełne zaufanie. Dodatkowo ważne jest postawienie sobie celów, które firma będzie realizowała po kolei.