Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 29, 2020 in Finanse |

Rozliczanie podatku przez Internet

Rozliczanie podatku przez Internet

Rozliczenie podatku i złożenie dokumentu PIT 37, to zawsze wyzwanie, w szczególności dla osób prywatnych. Osoby prowadzące swoje firmy, zazwyczaj decydują się na współpracę z księgową, dla której jest to jeden z podstawowych obowiązków. Możliwość rozliczenia się przez Internet wielu osobom ułatwia życie, ale wciąż znajdują się osoby nieprzekonane co do tej metody.

Rozliczenie wszystkich dochodów

Co roku wyznaczany jest termin, do którego najpóźniej pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi dokument PIT-11. Co roku jest to przełom lutego i marca. Jeśli ktoś ma jedną umowę lub współpracuje z jednym podmiotem, sprawa jest bardzo prosta. Wielu z nas pracuje dodatkowo, w zakładach pracy, gdzie podstawą zatrudnienia jest umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Należy skompletować wszystkie wystawione przez pracodawców PITy-11, a następnie można rozpocząć wprowadzanie danych do komputera. Z tej metody mogą korzystać wszyscy, do wyboru jest także PIT-36 dla osób prowadzących działalność gospodarczą i tych otrzymujących wynagrodzenie zza granicy. Emeryci i renciści w programach tego typu również znajdą odpowiednie formularze dla siebie.

Jak to działa?

Rozliczając e-PITy, warto pobrać darmowy i legalny program, wspomagający każdego podatnika. Po wprowadzeniu podstawowych danych, przechodzimy do wypełniania tabelek. Wszystkie programy są bardzo intuicyjne, a zamiast wypełniać dokument ręcznie, dane zostają wpisane do komputera. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, PIT online przed wysłaniem zostaje odpowiednio zaszyfrowany. Ogromną zaletą wypełniania PITów przez Internet jest zmniejszenie prawdopodobieństwa popełnienia błędu. Program sam przelicza wprowadzone kwoty i oznacza miejsca, w których czegoś jeszcze brakuje.

Gdy przysługują ci ulgi

Bardzo dużo osób korzysta z różnego rodzaju ulg. To oznacza, że podatki nieco się zmniejszą. W programach do rozliczenia PITów online, również jest możliwość dodania kolejnych stron, na których tego typu dane można wprowadzić. Co jeszcze można odliczyć od podatku? Nowością są takie opcje jak: zerowy PIT dla młodych (dotycząca osób poniżej 26 roku życia), ulga termomodernizacyjna (na remonty mające na celu zmniejszenie zużywalności energii) i odliczenie darowizny na cele edukacji zawodowej.

Do kiedy jest czas na składanie zeznań podatkowych?

W związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem urzędów, termin składania zeznań podatkowych prawdopodobnie zostanie wydłużony. Do tej pory granicą był 30 kwietnia. Jeśli jednak mamy możliwość rozliczenia się wcześniej z Urzędem Skarbowym, warto zrobić to od razu. Wielu osobom przysługuje zwrot nadpłaconego podatku i oni szczególnie powinni zadbać o to, by otrzymać te pieniądze jak najwcześniej.