Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 21, 2019 in Prawo |

Miłość aż po… rozwód.

Miłość aż po… rozwód.

Od zarania dziejów w kulturze przewija się wątek miłości. I to nie byle jakiej, bo wiecznej i często trwającej dłużej niż życie bohaterów. O historiach o tak wielkim, niespotykanym i potężnym uczuciu, jakim jest miłość, możemy słyszeć od wieków. Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o historii Romea i Julii, czy Tristana i Izoldy. Jednak ich „na zawsze” rzeczywiście oznaczało wieczność. Nie były to puste słowa rzucane na wiatr, tak jak to często ma miejsce w dzisiejszym świecie. Zdaje się jakby ludzie przestali rozumieć poszczególne odniesienia dotyczące upływającego czasu. Obecnie „na zawsze” bywa tożsame z „na chwilę”, a „aż do śmierci” oznacza „aż do rozwodu.

Zatrważające dane ujawnione w badaniach naukowych.

Jak donoszą badania rozwód jest dla człowieka cierpieniem o wiele większym niż można by było się tek spodziewać. Co zaskakujące okazuje się, że nawet śmierć partnera nie jest aż tak dotkliwa dla psychiki, jak porzucenie przez bliską osobę. Brzmi to okrutnie, ale to prawda, której się wypieramy. Mniej bolesne jest dla nas śmierć partnera niż jego odejście.

Samotne wyspy. Dzieci

Powtarza się często, że człowiek jest istotą społeczną. Jednak teraz bardziej niż na znalezieniu drugiej połówki jesteśmy skoncentrowani na własnej karierze, rozwoju osobistym i samorealizacji. Deklarujemy, że jeszcze to nie ta pora, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na poświęcenie się dla założenia rodziny. Aczkolwiek należy się zastanowić, czy prezentowanie takiej postawy nie przyczynia się do relacji gorszej jakości? Zamiast naprawiać, zastępujemy zepsutą rzecz, czymś nowszym. I to podejście nie jest jeszcze takie złe, jeśli weźmie się na tapetę przedmioty materialne. Niestety, ta tendencja przeniosła się również na bliskie relacje z druga osobą. Liczba rozwodów nieustannie rośnie. Statystyki mówią, że rozpada się już niemal co drugie małżeństwo, a jednym z najczęstszych przyczyn respondenci podają „niezgodność charakterów”. Przez to za kilka lat, małżeństwa z wieloletnim stażem mogą być niespotykanym zjawiskiem.

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.

Podczas, gdy już wiadomo, że sprawa rozwodowa to nieuchronny fakt, należy poczynić dalsze kroki. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który będzie dla nas profesjonalnym wsparciem w czasie tych stresujących wydarzeń. Oczywiście nie jest to absolutnie konieczne. Jednak na sali sądowej obowiązują procedury, o których możemy nie mieć zielonego pojęcia. Nie tylko nasze zachowanie, ale też nasze wypowiedzi, składanie wniosków musi być zgodne z obecnie panującymi przepisami. Dlatego, choć adwokat i świadczonego przez niego nie należą do najtańszych, warto dla swego rodzaju oszczędności skorzystać z pomocy, którą oferują.